Märka silmaprobleemi õigel ajal

Laste silmaprobleemidest ja nende vältimisest räägivad Dr. Juta Jask ja Pere Optika juhatuse esimees Jaan Põrk. Pereoptika teeb koostööd paljude silmaarstidega Tallinnas, Pärnus,Tartus ja Ida-Virumaal, et hoolitseda Eesti laste hea nägemise eest. Selleks on tehtud fond “Silmad on südame aken”, kus erinevate organisatsioonidega koostöös kontrollitakse laste silme nii koolides kui ka lasteaedades. Õigeaegne kontroll tagab lastele hea nägemise terveks eluks!

Laste silmaprobleemidest ja nende vältimisest räägivad Dr. Juta Jask ja Pere Optika juhatuse esimees Jaan Põrk. Pereoptika teeb koostööd paljude silmaarstidega Tallinnas, Pärnus,Tartus ja Ida-virumaal ning hoolitseda Eesti laste hea nägemise eest. Selleks on tehtud fond “Silmad on südame aken”, kus koostöös Lions klubiga kontrollitakse laste silme nii koolides kui ka lasteaedades. Õigeaegne kontroll tagab lastele hea nägemise terveks eluks!

Nägemine areneb normaalselt juhul, kui silma anatoomiline ehitus on korrapärane ja lapsel ei ole lähi- , kaugnägevust ega astigmatismi. Antud nägemishäirete korral ei lange valgus silmapõhja kollatähnile ja selle tõttu ei ole nägemine selge. Uduse nägemisega ei saa lapse nägemiskeskus õigeks arenguks piisavalt stimulatsiooni. Kui lapse nägemishäire jääb 7.-8. eluaastaks korrigeerimata, siis võib jääda inimene terveks eluks halvasti nägema. Seellepärast on oluline teha laste nägemisuuring 3.-4. eluaastal. Antud vanuses avastatud nägemisprobleeme on võimalik areneval lapsel veel parandada ja tagada edasine hea nägemine,” ütleb Dr. Jask. “Laps võib minna kooli küll prillikandjana, kuid vähemalt hea nägemisega ja õppimiseks valmis.”

Omalt poolt toetab arsti juttu ka Pereoptika juhatuse esimees Jaan Põrk: “Lapse nägemise arengu puhul mängib väga tähtsat rolli ka lapsevanema tähelepanu. Tihti ei oska lapsed ise öelda,  mis nende nägemises halvasti on, sest nad ei tea, mis on õige ja mis on vale. Lapsed näevad maailma oma silmade läbi ja ei tea, et see kõik võiks paremini olla. Kui ema ja isa ei pööra tähelepanu sellele, et laps kissitab või vaatab midagi liiga lähedalt, siis võivad tagajärjed olla üsna kurvad.”

Millal on õige aeg?

3-4 aastased lapsed peavad kindlasti läbima silmaarsti kontrolli. Perearstil pole selleks vastavaid vahendeid ja tehnikat. Ainult tabeli vaatamisega jäävad väikesed kõrvalekalded nägemata. Kaugnägelikkuse puhul võib laps hetkeks pingutada ja näha nägemisehäirest hoolimata ,kuid pikka aega pingutades laps väsib ja ta ei tahagi enam lugeda ega joonistada.

Kui juba minnakse esimesse klassi ja siis avastatakse, et nägemine on kehv, on olukord üsna halb.  Kõik oleneb muidugi vanematest ja loomulikult me teeme kõik, et saaks silmad paremaks, aga selles vanuses võib olla juba hilja.

Kõige tähtsam on see, kuidas hoolitsetakse lapse silmade eest lapsepõlves.

Peab meeles pidama, et iga laps peab läbima ühe silmaarsti kontrolli enne kooli! Samuti tasub nägemiskontrolli peale mõelda varakult, kuna koolieelsetel kuudel on silmaarsti järjekorrad pikad.

 

Kuidas tulla vastuvõtule?

Eelregistreerimine on lastepolikliiniku registratuuris võimalik seda just haigekassa rahastatud silmakabinettidele. Meie juurde OÜ Silmakesse saab registreerida meie telefonil 6261336. Asume Ravi tn 27.  Proovime võimalusel ja aja olemasolul võtta vastu ka eelregistreerimata lapsed. Visiidi tasu eraarstile on 20 eurot. Perearsti silmakontroll enne kooli on piisav juhul kui laps on eelnevalt läbinud põhjaliku silmakontrolli.

Miks tänasel päeval on laste silmad haiged?

Prillide vajadus ei ole kindlasti silmahaigus, vaid eripära. Siiski on lühinägevuse protsent aastatega tõusnud. Üheks teooriaks on, et lühinägevuse teket mõjutavad nutiseadmete levik, liigne lähedale vaatamine ja vähene õues viibimine. Päikesevalgus ja õues kaugele vaatamine võivad lühinägevuse teket pärssida.

 

Milline on laste silmaravi?

Põhiline on kindlasti prilliravi. Läätsesid me lastele ei soovita. Prillide kandmine on väga vajalik. Seda peavad jälgima vanemad ja kasvatajad, et laps prille ka kannaks. Sellest oleneb lapse silma areng.

Vanemad ja teised inimesed peavad sellesse loomulikult väga positiivselt suhtuma, sest tulevikus on prill ka aksessuaar. Prillide juures pannakse tähele, et nad oleks kergemad ja ilusad ning ei puruneks. Prill ei tohi vajuda lapsel liiga ette või olla silmale liiga lähedal, sest siis on nägemine ebamugav. Küll oleks hea, kui lastele tehakse spetsialistide juures prillid nii, et laps saaks end mugavalt tunda ja miski tema tegemisi ei häiriks.

 

Kuidas saada parimad prillid lastele?

Hea tulemuse annab, kui toimub koostöö simaarsti ja prillipoe vahel. Väga hea oleks teha lapsele prillid, mis parandavad tema elukvaliteeti. Selleks, et lapse prill ei vajuks ette on olemas erinevad lisavahendid. Võimalik on panna lisatugi ninapatjadele, aga ka spetsiaalsed nupukesed kõrvade taha. Kõige tähtsam on, et lapsega tegeleks spetsialist.

Vähetähtis pole ka see, et lapsele endale meeldiksid need prillid, sest sellest algavad kõik asjad.

Prillid on ilusad ja neid võib armastada. Nad on üks identiteedi mõjutajaid ja miks mitte kanda ilusaid prille. Prillide valimisel tuleb alati arvestada ka lapse soove.

 

Koolilapsed ja silmaprobleemid?

Koolilaste silmade probleem on samuti oluline. Kui laps ikka tahvlile ei näe, siis peab ta prille kandma. Koolilapsed võivad kasutada juba ka kontaktläätsi ning kusagil 19. aastaselt alates on võimalik korrigeerida nägemishäire ka laseri abil. See peab olema aga spetsialistiga koostöös, et tagada silma sobivus operatsiooniks. Näiteks eeldab laserlõikus, et prilli retsept on olnud vähemalt 2 aastat muutumatu.

Siinkohal on oluline taas see, et vanemad märkaks lapse käitumises muutusi. Kooliväsimus on sage nähtus, kuid kui laps tuleb koju ja ta pea valutab ning ta on väsinud väga tihti, siis on midagi halvasti. Lapse pidev väsimus ja õpiraskused võivad olla seotud nägemisega.

Pere Optika  põhiväärtuseks on teha kvaliteetne silmanägemine kõigi jaoks kättesaadavaks ja taskukohaseks.

Pere Optika pingutab iga päev selle nimel, et meie poodidest avastaksid endale meelepärased optilised tarvikud kliendid vanusest ja hinnaklassist hoolimata. Meie juurest leiab nii mängimis- kui õppimisprille pere kõige pisematele; trendikaid ja noortepäraseid brände teismelistele; funktsionaalseid tööprille aktiivsele inimesele; prillimaailma tipptaset stiilsust hindavale kliendile;

Pere Optika teeb head!

Soovides, et kvaliteetne silmanägemine oleks kättesaadav igaühe jaoks on Pere Optika sisse töötanud heategevusliku süsteemi, annetades igalt ostult silmanägemise parendamiseks lasterikaste perede lastele. Üheskoos saame aidata Eesti silmanägemist paremini säilitada! 

Pere Optika on  teinud põhjaliku uuringu kuni 20 aastaste laste prilli vajadustest. Selle tulemusena otsustas Pere Optika valida 2017 aasta koolikampaania jaoks kõige kergemad aga väga vastupidavad  INCREDIBLE prilliraamid ning noorte trende juhtiva Vogue prilliraamid, koos C-well õhendatud super peegeldumisvastaste klaasidega. Koostöös C-well tehasega on need mudelid – 50% soodsamad ning lisaks nägemise muutumisel asendatakse 14 kuu jooskul uued klaasid samadesse raamidesse TASUTA. Vaata kaupluste asukohti www.pereoptika.ee 

Artikkel ilmus ajakirjas Kroonika 18.08.2017, artikli autor: Nora Noppel. 

 

Jaga
close-link